آموزش تجارت الکترونیک - موارد مهمی که در طراحی و ساختار سایت های تجارت الکترونیکی حتما باید بدانیم :
 
» تعداد مطالب :
» آخرین بروز رسانی :
» آخرین بازدید :

   

مشاوره ، طراحی و اجرای مدل تجارت الکترونیکی کسب کار شرکت ها توسط تاجر الکترونیک

وب سایت هایی که برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی و پیاده سازی مدل های تجارت الکترونیکی بر مبنای ایده های افراد خلاق و مستعد در راه اندازی کسب و کار اینترنتی است با وب سایت های شخصی و یا وب سایت هایی که برای معرفی خددمات و یا محصولات یک شرکت است (که بیشترین وب سایت های ایرانی از این نوع وب سایت نیز می باشند) کاملا متفاوت و متمایز است . در طراحی وب سایت های تجارت الکترونیکی ضمن اینکه باید  یک سری استاندارد ها و قواعد در طراحی وب سایت را رعایت کرد بکار گیری  ابزارها   و امکانات برای دسترسی بهتر کاربران و ماندگاری انها در سایت بسیار حائز اهمیت می باشد .  که در این مقاله سعی در این داریم این موارد را به صورت اجمالی برای افرادی که قصد طراحی و پیاده سازی یک وب سایت تجارت الکترونیکی را دارند رهنمود خوبی باشد . بکار گیری این امکانات و در نظر گرفتن این ظرافت ها و باید ها و نباید ها باعث وجه تمایز وب سایت های تجارت الکترونیکی از سایر وب سایت ها می گردد . 

واکنشگرا یا ریسپانسیو بودن سایت 

این مفهومی است که از زبان بسیاری از طراحان سایت شنیده می شود اگر فسلفه عملی این موضوع را از آنها سوال کنید چه بسیار از آنها قادر به پاسخگویی به این موضوع نیستند . در این جا به صورت اجمالی اشاره در این خصوص دارم . این را باید بدانیم که در دنیای اینترنت امروز  تنوع استفاده از مرور گر ها و گوشی های تلفن همراه تحت وب ، تبلت ها و مانیتتور های رو میزی ، لپ تاپ ها هر کدام سایزی و اندازه ای و کیفیتی را دارند  و در هر کدام از این دستگاه ها و مرور گر ها شکل و قیافه سایت به زبان ساده و فونت ها و نوشتار های سایت به اشکال و کیفیت ها مختلفی قابل رویت هستند یک سایت واکنشگرا  سایتی است که با تمام دستگاه ها و گوشی ها و مرور گرها سازگاری داشته و رعایت اصول استاندارد ریسپانسیو بودن باعث می شود که هر بازدید کننده ای با هر دستگاهی که به وب سایت ما مراجعه می کند قابلیت استفاده و جذب به وب سایت ما را داشته باشد و در نهایت به این موضوع خواهیم رسید که وب سایت ما باید با سلیقه های استفاده کننده از مرور گرها مانند کروم و فایرفاکس .. و گوشی های موبایل مختلف و تبلت ها و ...  سازگاری دارد . ساختار واکنشگرا سایت در یک وب سایت تجارت الکترونیکی بسیار مهم است زیرا که در آینده ای بسیار نزدیک فقط بازدید کنندگان سایت ها ما از طریق گوشی های تلفن همراه و تبلت ها خواهد بود و شکل و ساختار سازگاری سایت ها با تکنولوژی های همراه مهم می باشد مضاف بر اینکه بزودی بحثی به نام اپلیکیشن مارکت برای توسعه و بازاریابی تجارت های الکترونیکی همراه توسعه عجیبی خواهد یافت که بحث و گفتگو در این مورد را در مطالب بعدی پیگیری کنید . 

با اتکاء بر خداوند و تجارب موفق بیش از  پنجاه کارگاه موفق با راه اندازی ساختار  تجارت  الکترونیکی  ضمن افزایش فروش و صادرات و  مشتریان ،  فعالیت خود را در سطح ملی و جهانی گسترش دهید 
 
جهت ثبت نام و کسب اطلاع بیشتر  
 با شماره تلفن 88720880  تماس حاصل فرمایید

WWW.IECG.IR


دریافت اطلاعات کاربران  در بدو ورود کاربر به سایت 

شاید شما به سایت هایی مانند تخفیفان مراجعه کرده اید اگر که مراجعه ننموده اید هم اکنون این سایت را را بازبینی کنید . در بدو ورود به سایت مشاهده خواهید کرد صفحه ای به صورت پاپ آپ (صفحه های  بازشونده اتوماتیک با اولین کلیک یا مراجعه ما به سایت  باز می شود ) روی صفحه مانیتور ما گشوده می گردد و از ما دعوت می نماید جهت دریافت خبرنامه یا اشتراک و عضویت همین الان اقدام کنید و از شما درخواست  می نماید اطلاعات اولیه خود را شامل ایمیل و یا موبایل و یا شهر محل سکونت خود  را در سایت ثبت کنید . این پیش ثبت نام باعث می گردد که زنجیره اولیه ارتباط با شما از طریق خبرنامه های بعدی و راه های ارتباط دیگر برقرار گردد و شما با این اقدام می توانید کاربران را به دفعات به سایت خود هدایت کنید این مهم نیست که کاربر در بدو ورود از چه کانالی مانند موتور های جستجو یا از طریق لینک های سایر سایت ها و تبلیغات محیطی و سایر موارد وارد سایت شما شده است اما از این به بعد این مهم است که در مراجعات بعدی ما چه خدماتی بسته به چه نوع کاربری در چه شهری را می توانیم به کاربران سایت خود که از این طریق طبقه بندی کرده ایم ، خدمات رسانی کنیم و کاربر را به سایت هدایت کرده و آنها مشتری ما شوند اگر کیفیت کاری ما بسته به نیاز ها و خواسته های کاربران ما مهندسی شده و بر اساس علوم رفتاری درست باشد شک نکنید نه تنها سایت ما کاربر محور و دوست کاربر می شود بلکه آنها مشتریان دو آتیشه ما می شوند . 


قابلیت سریع جستجو  به کالا و خدمات  سایت 

در تابلو  استارت آپ ویکند ها معمولا شما با یک تابلو و نقشه راهیبرای راه اندازی یک کسب و کار اشنا می شوید که اجزا مختلفی را دارد . بخشی مهمی از این تابلو که در واقع جریان درامد شما را پیش بینی و تضمین می کند مذل درامدی شما می باشد . مدل درامدی شما بعدا از محل فروش کالا و یا خدمات بارگذاری شده در سایت تحقق می یابد . اولین درخواست مشتری در سایت سفارش کالا و یا خدمات شما می باشد . درآمد شما تشکیل شده از یک پرتفوی یا سبد درامدی می باشد که این سبد درامدی را تنوع همان محصولات و خدمات شما را که در سایت بارگذاری کرده اید تشکیل می دهد . اما به این مهم به دقت توجه کنید اگر کاربر به سایت مراجعه کند و دچار سرگردانی در انتخاب کالا و خدمات گردد شک نکنید سریعا سایت شما را ترک خواهند کرد در این خصوص این امکان که شما دوباره کاربر را به سایت برگردانید تقریبا جزء محالات است و یکی از عوامل شکست کسب و کار های اینترنتی در این همین قضیه می باشد . تصور کنید در یک فروشگاه زنجیره ای یا مگا مال بزرگ رفته اید در بدو ورود شما هر کالا و خدماتی را که بخواهید در هر کشوری هم باشید یک مرکز اطلاع رسانی کالا و خدمات وجود دارد و یا در پای هر قفسه و ردیف فروش کالا یک نماینده فروش و راهنما وجود دارد ! خوب تکلیف در اینجا مشخص است با یک سوال شما هدایت می شوید . اما در کسب و کار تجارت الکترونیکی کلیه فرایند انتخاب و سفارش باید توسط خود کاربر صورت بپذیرید و در این مورد دسترسی یا accessibility  و به دنبال ان کاربر محور شدن سایت شما ارتباط کاملا مستقیم با داشتن امکانات جستجوی سریع کالا و خدمات سایت شما را دارد . در بدو ورود کاربر نیاز به دسترسی به یک یا بیشتر از یک کالا و خدمات را دارد و وب سایت های فروشگاهی و یا فروش خدمات معمولا دارای  تنوع کالا و محصولات زیادی هستند بعضا تعدادی از آنها بیش از هزار نوع کالا دارند . خود شما به جای کاربر چه تصمیمی در صورت سردرگمی می گیرید ؟ ترک سایت ؟ تماس با مدیر سایت و یا مراجعه به سایت رقیب که دسترسی راحتر و آسان تر برای کالا و خدمات قرار داده است . پس در اینجا امکان جستجو پذیری سایت از مهمترین مباحثی هست که باید در طراحی سایت دیده و پیاده سازی گردد  اگر امکانات جستجو پذیری کالا و خدمات سایت شما ضعیف باشد و یا وجود نداشته باشد جز اتلاف وقت و هزینه ثمری برای شما ندارد . 


طبقه بندی و امکان مقایسه کالا و خدمات :

بدون شک یکی از اصلی ترین عامل موفقیت دیجی کالا امکان مقایسه کردن محصولات برای خریدار میباشد این کار دو مزیت دارد اول اینکه حقوق کاربر ویا مشتری را در بدو ورد در انتخاب خواسته انها را تمام کمال رعایت نموده ایم و سریعا کاربر را در انتخاب محصول خود به سبد خرید یا خرید نهایی مطلوب خود هدایت نموده ایم و دوم اینکه این امکان را در خرید بیشتر و یا انتخاب بهتر کالا و خدمات به مشتری ارائه نموده ایم و پایداری کاربر در سایت با این کار افزایش می یابد و نتیجه این کار رضایت کاربر یا مشتری را در بر خواهد داشت اگر کاربر خرید ننماید کاربر تلقی شده و اگر خرید نماید مشتری نامیده می شود فراموش نکنید بسیاری از کاربران سایت ما یقینا روزی مشتری خواهند شد و عکس این موضع نیز صادق است ممکن است مشتریان ما در برخی مراجعات خرید نکنند و فقط در صدد کسب اطلاع باشند که در این وضعیت انها کاربر تلقی می شوند . در نهایت کاربران سایت ما سرمایه سایت ما می باشند .  طبقه بندی کالا و محصولات و امکان مقایسه محصولات از مهمترین امکانات یک سایت تجارت الکترونیکی می باشد که دسترسی اسان و سریع را برای کاربران و مشتریان ما فراهم می نماید و در نهایت همانگونه که به وب سایت دیجی کالا اشاره شد بعد از این مرحله نقد و بررسی کالا و خدمات توسط تجارب کاربران در زیر هر محصول درج می گردد که در این مورد انعکاس نظرات کاربران در مورد تحربه خرید و کارایی هر محصول خریداری شده در واقع رعایت کامل حقوق کاربران سایت بوده و اعتماد سازی کاربران به سایت را به اوج می رساند و باعث اعتماد و اطمینان کاربران و مراجعین جدید می گردد و این خود یکی از ارکان مهم بازار یابی آنلاین می باشد که کاربران برای ما به صورت خود کنترلی انجام می دهند در این مورد توصیه می نمایم حتما در خصوص تجربه کاربری یا ux  از منابع معتبر مطالعه کنید  . این موضوع را در طراحی سایت تجارت الکترونیکی حتما و حتما  مد نظر داشته باشید . 

امکانات اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : 

بعد از هر بازدید و خرید اگر شما ایکون های ارتباطی به شبکه های اجتماعی یا ارسال ایمیل برای دوستان را در ذیل هر محصول قرار دهید بخش بزرگی از بازاریابی اینترنتی خود را توسط کاربران محقق کرده اید و این کار ضمن اینکه لینک های خدمات و محصولات شما را در سایر سایت ها ی اجتماعی اشتراک می گذارد اطلاع رسانی محصولات شما از این طریق یا ایمیل مارکت توسط کاربران به سایر دوستان به صورت دست بدست افزایش می یاد و بخشی بزرگی از هدف بازاریابی انلاین شما محقق می شود حتما از طراح سایت خود در اشتراک گذاری مطالب شما ، ایکون ها و امکانات شبکه های اجتماعی و همچنین دعوت به پیوستن به کانال ها و شبکه های اجتماعی خود را طلب نمائید . 

راهنمای خرید  محصولات 

در این مورد می توانید برای هر بخش کالا و خدمات سایت خود راهنمای آنلاین و یا راهنمای اتوماتیک قرار دهید این موضوع را مد نظر داشته باشید ما در تجارت الکترونیکی الزاما با شهروند های ماهر الکترونیکی رو برو نیستیم و کاربران ما از سطح مهارت کم ، متوسط و زیاد برخوردار هستند و فروش سایت ما متشکل از این افراد است پس در بدو ورود بهتر است نحوه شرایط خرید و ارسال و عودت کالا و تسویه و مواردی در این حوزه برای خریدار و کاربر مشخص گردد این امکانات می تواند به صورت نوشتاری و یا اتوماتیک و یا توسط کاربر انلاین برخط صورت پذیرد . با این اقدام شما در واقع کانال ارتباط با مشتری را نیز برقرار نموده اید . 
 
درج امکانات نمایش دهنده فیلم و عکس هر محصول 

استفاده از ابزاری مانند امکانات ویدوئی سایت و نمایش اسلایدر های شفاف و زیبا عکس محصولات و یا خدمات ما  مثلا در سایت های فروش محصولات یا سایت های رزرو هتل و گردشگری قابلیت جادویی در معرفی محصولات و خدمات ما به کاربران ایجاد می نماید . تجربه کاربری در چند سال اخیر گواه این موضوع است که کاربران در انتخاب محصولات ترجیح می دهند که یک فیلم کوتاه در مورد آن محصول تماشا کنند تا اینکه یک متن طولانی مانند این متن را مطالعه کنند . با اینتخاب این راه ما مسیر کوتاه را در معرفی محصولات خود معرفی نموده ایم . منتهی مراتب پیاده سازی مدیا ها و اسلایدرها نباید به گونه ای باشد که وزن سایت ما را سنگین و زمان بارگذاری سایت را طولانی کنند که در این مورد انتخاب و پیاده سازی این گزینه باید با نگاه فنی با ظرافت های خاص خود انجام پذیرد در این مورد حتما امکانات مدیا های تصویری را در سایت تجارت الکترونیکی پیاده سازی کنید . 

باشگاه مشتریان و مدیریت ارتباط با مشتریان 

زیر ساخت راه اندازی CRM برای هر کسب و کاری از تجارت سنتی گرفته تا تجارت الکترونیکی بر اساس پایه گاه های داده صورت می پذیرد . منظور از پایگاه داده لیستی متمرکز از مشتریان است در آن نام و نشان  و مشخصات مشتریان درج شده است حال این مشخصات شامل سن و جنسیت و علایق و سلایق و محل زندگی و از این موارد است که مجموع رکورد اطلاعات این مشتریان بانک اطلاعاتی و اصطلاحا دیتا بیس و اطلاعات تجاری مشتریان ما را تشکیل می دهد با این توضیح با توجه به کانال های ارتباطی از شبکه های اجتماعی مختلف و دسترسی آسان به مشتریان می توانیم با راه اندازی یک کلوپ ویا به اصطلاح باشگاه مشتریان از کاربران و مشتریان خود دعوت کنیم که به باشگاه مشتریان سایت نیز ملحق شده و در آنجا با توجه به برنامه های جوایز و قرعه کشی ادواری و خدماتی مشمول تخفیفات و ...  از کاربران تقاضا کنیم که ریز اطلاعاتی که تمایل دارند نیز در این باشگاه به منظور بهره برداری از خدمات باشگاه ما ثبت نام کنند این کار ضمن نزدیکی تر شدن مشتریان به ما دسترسی ما را نیز به انها بیشتر کرده و از این بستر براحتی می توانیم سیستم برقراری و مدیریت ارتباط با مشتریان را بر اساس اصول مشتری وفاداری  به موازات باشگاه راه اندازی و توسعه داده و در مناسبت ها و مراسم های مختلف و اطلاع رسانی های کاری با مشتریان در چرخه ارتباط بود مضاف بر اینکه این سیستم یک پل ارتباطی دو طرفه نیز می باشد . خروجی ها و گزارشات درون بینی باشگاه مشتریان و مدیریت ارتباط با مشتریان ارزش اطلاعاتی تجاری نابی را برای ما دارد که خود من از آن به عنوان اطلاعات جادویی همیشه یاد می کنم . به هنگام طراحی سایت حتما" باشگاه مشتریان و ساختار CRM  را فراموش نکنید این نیز پایه از موفقیت شما را تضمین می کند  از همین بستر است که شما می توانید   مشتریان خود را بر اساس ارتباط و دفعات خرید از شما امتیاز دهی و طبقه بندی کرده و کلاس مشتری بر اساس ارزش مقداری و ریالی و سودهی برای شما مشخص می گردد پایه دسترسی اطلاعات به این بخش و یا هاب اصلی باشگاه مشتریان می باشد و خروجی اطلاعات طبقه بندی و سنجش ارزش  تجاری مشتری بر اساس ساختار مدیریت ارتباط با مشتریان یا customer relationship management می باشد 

نقش دیتا بیس  در تجارت شما


روش های تسویه حساب و تحویل کالا و خدمات 

 در این مورد سعی کنید از دروازه های چرداخت مختلف بانکی استفاده کنید چون برخی بانک ها شرایط قرعه کشی دروازه چرداخت انلاین در دوره های زمانی مختلف برای مشتریان تدارک می بینند با این کار با توجه به حجم تراکنش بالای سایت ها ممکن است یکی از مشتریان شما برنده شود که می تواند اثر موج مثبت عالی برای سایت شما داشته باشد و انعکاس خبر برنده شدن مشتریان شما در خرید انلاین مثلا بانک ملت   در سایت شما می تواند یک مزیت فوق العاده باشد. سعی کنید در این موارد موج سوارخوبی باشید . همچنی شرایط عودت و تعویض را نیز عادلانه و با شرایط خاص در نظر بگیرید این موضوع اعتماد سازی شدیدی می کند و درجه اطمینان سایت شما را بالا می برد . در مورد شرایط تحویل کالا متاسفانه به دلیل انحصاری بودن خدمات پست و مراسلات در مسیر های بلند شرکت های خدمات پستی رقابت مزیتی انچنانی ندارند و پست ها خارجی فعال نیز حجم تبادلات زیادی در داخل ندارند اما در انتخاب شرایط تسویه در شهر های بزرگ به خصوص تهران سعی کنید از پیک های معتبر با پوشش های بیمه ای معتبر استفاده کنید که مزیت رقابتی و قیمتی به صرفه داشته باشد اما شرایط انتخاب تحویل کالا را با شفافیت قیمت و شرایط حمل به انتخاب مشتریان خود واگذار کنید اما حتما بسته بندی و پیک ارسالی مشخصات سایت شما را داشته باشد این موضوع درست است ارتباطی با سایت شما ندارد اما هر بسته بندی از شما که به بیرون از محل تحویل گیرنده کالا منتقل شود حتی به عنوان ضایعات در سطل زباله نیز منتقل شود هر کارتن پاره بسته بندی محصولات شما یعنی استفاده آن محصول توسط مشتری و محتوای کارتن و مقوای بسته بندی حاکی از خدمات به مصرف رسیده و خوب شماس که می تواند دیگران را به خرید از سایت شما تشویق کنید پس دروازه پرداخت های مختلف  به انضمام شرایط ارسال را در سایت های تجارت الکترونیکی مهم بدانید مضاف بر اینکه در معرض دید بودن نماد اعتماد شما این اعتماد را تکمیل می کند . منتظر مقالات بعدی  در این مورد باشید .

 حسین زینی وند  یکم / آذر/95  


تاجر الکترونیک 

مجری پرورژه های ملی و بین المللی تجارت الکترونیکی


تلفن  :  88720880    

Email :Hosein.zeinivand@gmail.com

 09121870651

از صفحه اینستاگرام  تاجر الکترونیک دیدن کنید 

Image result for instagram.
:: مرتبط با: خصوصیات وب سایت تجاری ,
:: برچسب‌ها: آموزش تجارت الکترونیک , بهترین شرکت طراحی سایت تجارتالکترونیکی , حسین زینی وند تاجر الکترونیک , مقاله در مورد تجارت الکترونیک , همایش در مورد تجارت الکترونیک , وضعیت تجارت الکترونیک در ایران , الزامات طراحی سایت های تجارت الکترونیکی ,
:: لینک های مرتبط: کانال رسمی آپارات تاجر الکترونیک ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic