آموزش تجارت الکترونیک - مقاله در مورد تفکر سیستمی
 
» تعداد مطالب :
» آخرین بروز رسانی :
» آخرین بازدید :

   

مشاوره ، طراحی و اجرای مدل تجارت الکترونیکی کسب کار شرکت ها توسط تاجر الکترونیک

مقاله در مورد تفکر سیستمی
28 آبان 95 ساعت 20:35 | | حسین زینی وند | ( نظرات )
ای برادر تو همان اندیشه‌ای ما بقی تو استخوان و ریشه‌ای

قبل ازخواندن متون از شما دعوت می کنیم که بدقت این فیلم را در مورد تفکر سیستمی که نگاهی جهان شمول در مورد داستات فیلم مثنوی دارد تماشا کنید  .   

[http://www.aparat.com/v/siqCV]

تفکر چیست؟

فرایندی  است که طی آن معلومات خود را به نحوی مناسب در کنار هم قرار می دهیم تا بتوانیم به یک  فهم و درک  و به عبارتی نتیجه ای نو منطبق بر منطق  یعنی درست اندیشیدن  برسیم  . سبک تفکر روش   و نگرشی  که برای ترکیب کردن معلومات خود  بکار می بریم . 

سیستم چیست ؟ 

سیستم از اجزای مختلف تشکیل می‌شود. به عبارت دیگر یک قطعه در یک سیستم  کامل به تنهایی سیستم نیست هر چند ممکن است همان قطعه از دیدگاه بررسی سیستمی مجزا خود یک سیستم باشد . مانند یک لامپ در یک ساختمان تکمیل شده ....   و بررسی خود لامپ به تنهایی  .  سیستم ها عموماً مرز دارند  مگر اینکه تمام عالم هستی را یک سیستم بگیرید . ما انسانها مرزها را تعریف می‌کنیم. ممکن است پدر یک خانواده، مرزهای سیستم خانواده‌ی خود را، چاردیواری خانه تعیین کند و به فرزندان خود هم بیاموزد که آنچه بیرون از این خانه می‌بینید محیط است و چنین شود که فرزندان، وقتی زباله‌ها را از خانه بیرون بردند، احساس  می‌کنند مشکل زباله‌ها، در سیستم خانواده حل شده است . 

تاریخ تفکر سیستمی 

ریشه های تفکر  سیستمی در بلندی تاریخ بشری جای دارد. ارسطو، افلاطون، ابن خلدون، مولانا، هگل، ازجمله دانشمندانی هستند که به این موضع توجه دارند  كتاب جمهوریت  افلاطون و همین‌طور استدلال قیاسی ارسطو، نمونه خوبی برای تفكر سیستم ارائه می كنند.: جنبش واقعی مطالعات میان رشته ای، هنگامی آغاز شد كه دانشمندان دریافتند «بیشتر پدیده های موردنظر آنان از ویژگیهایی مشترك و نظام‌مند برخوردار است‌» و پیچیدگی روزافزون مسائل جهان و طرح مسائل جدید از یك طرف و عدم كفایت مدلهای مكانیستی و تفرقه در پیكر معرفت ازجمله عواملی بود كه باعث به وجود آمدن سیستم‌ها شد و متفكرانی چون «وایتهدر» به این نتیجه رسانید كه سرمایه فكری بشری كه از قرن هفدهم به بعد فراهم شده بود، روبه اتمام است و باید منابع عقاید و افكار و بینشهای جدیدی كشف شوند. در اواخر قرن نوزدهم درپی تحولاتی كه در علوم فیزیك، شیمی، زیست شناسی به وجود آمد بشر توانست به كمك این دانشها به قلمرو ناشناخته ای از اسرار جهان پای گذارد كه كلیت، نظام و پویایی در جهان مادی و پدیده‌های آن از دستاوردهای این اكتشافات بود. 

تقسیم بندی سیستم ها به باز و بسته 

بعضی سیستم ها با دنیای اطراف در تعامل و ارتباط هستند که اصلا حا سیستم باز گفته می شود مانند سیستم های مکانیکی ، سیستم های بیولوژیکی ، سیستم های اجتماعی  و ریز تر مانند سیستم تعاملات بانک ها و سیستم بدن  و بعضی ها بر یا ساده گفته می شو د سیستمی ساده است كه با محیط خود ارتباط برقرار نمی كند . و بیشتر شبیه سیستمهای عکس تعاملی با دنیای بیرون ندارند که به آن  سیستم بسته ساده  مكانیكی در فیزیك و علوم تجربی است 


مفهموم آنتروپی در سیستم ها 

در هر سیستم كه عواملی وجود دارند كه در خلاف جهت نظر سیستم عمل می كنند و مختل كننده انتظام سیستم هستند به این عوامل آنتروپی گویند . كه بر دو  گونه تقسیم می شوند :آنتروپی مثبت : كه عملكردش در جهت خلاف نظم سیستم است . در سیستم بسته آنتروپی مثبت رو به افزایش است و بر میزان بی نظمی در سیستم بسته مشاهده می شود .آنتروپی منفی : در خلاف جهت آنتروپی مثبت است . یعنی برای ایجاد تغییرات و تعدیلات در جهت اصلاح انحرافات و به منظور بقای سیستم در محیط عمل می كند . در سیستم باز ، به علت ارتباط داشتن با محیط آنتروپی گرایش به كاهش دارد و سیستم باز نسبت به محیط واكنشهایی نشان می دهد كه منجر به كاملتر شدن و پیچیده تر شدن سیستم می شود. 

کلیات نگرش و تفکر سیستمی 
در نگرش سیستمی در  به جای تشریح یك كل براساس اجزای تشكیل دهنده آن، نحوه قرارگرفتن اجزا در كل مطالعه می شد. بدین ترتیب زمینه ای برای كل نگری فراهم شد   نگرش سیستمی دیدگاهی است که به ما اجازه می دهد تا نیروها و متغیر هایی که در محیط خارج و داخل سازمان تاثیر گذار اساسی دارند را بشناسیم و به عملکرد و جایگاه آنها در سازمان پی ببریم . 

تفکر سیستمی و سیستم های اجتماعی 

تفکر سیستمی در ارتباط با سیستم های اجتماعی اشاره بر این دارد که اگر اجزای یک سازمان که یک سیستم اجتماعی است تفکیک شوند و از سیستم دور شوند جایگزینی آنها امکان پذیر نیست . تفكر سیستمی، برخلاف برخی از جنبشهای فكری كه دریك رشته علمی و در محدوده معینی نشو و نما كرده اند، در خارج از محدوده یك علم معین متولد شد و در محیطی میان رشته ای رشد كرد. از آنجا كه این شیوه تفكر، به طوركلی با مجموعه‌هایی متشكل از اجزا سروكار دارد، نه با خود اجزا، ضرورتا از مرزهای سنتی علوم خاص فراتر رفته و عمومیت یافته است.تفکر سیستمی یک دیدگاه اجتماعی است که  از نظریه سیستم ها به منظور ایجاد نتایج یا تغییرات استفاده می کند 


حسین زینی وند 
:: مرتبط با: توئیت ها ,
:: برچسب‌ها: تفکر سیستمی , مقاله در مورد تفکر سیستمی , تاجر الکترونیک , آموزش تجارت الکترونیک , فیلم تفکر سیستمی , پاور پوینت در مورد تفکر سیستمی , حسین زینی وند ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات